Praha.cz

 
Týkají se vás změny územního plánu Prahy? Zjistěte to!
Hledání informací

Mnohdy lidé ani nevědí, co se děje v jejich okolí. Náhle zjistíte, že se ve vašem bydlišti něco změnilo a vy jste ani nestačili vznést případné námitky. Proto je důležité sledovat plánované změny a projekty v rámci územního plánování. Podívejme se, jak na to.
Územní plánAplikace Výkresy územního plánu hl. m. Prahy

Mapy, týkající se územního plánování, vypadají složitě a je těžké tam najít, co potřebujete. Naštěstí dnes vznikají jednodušší a přehlednější aplikace, ve kterých je snazší se vyznat. Jedna taková sleduje změny územního plánování v Praze a pomůže vám najít, co se plánuje ve vašem okolí. Prohlédněte si aplikaci Výkresy územního plánu hl. m. Prahy, a vyhledejte projekty v okolí vašeho bydliště.
Jak aplikaci používat? V levé části aplikace si nastavíte výkresy, které vás zajímají. Vlevo nahoře pod možností Vyhledávání, je možné zadat pražskou adresu či například jen název ulice a mapa vám pak nabídne prohledat její okolí. Pod jednotlivými čísly v mapě jsou informace o změně či úpravě územního plánu, na které se dostanete, když na číslo kliknete. Otevře se vám tabulka, kde je možné najít například v jakém stavu je daný projekt či jeho grafickou přílohu.
Životní prostředí Mapa kontroverzních projektů


Server Arnika nabízí ve své Stavební mapě Prahy přehled změn územního plánu, které mohou mít negativní dopad na životní prostředí, zelené plochy nebo veřejný prostor. Červeně jsou zde označené projekty spojené s určitou kauzou, u nichž dále naleznete bližší informace. Výčet těchto kontroverzních změn pak naleznete pod mapou, kde jsou seřazeny podle umístění.
Buďte při tom!


Je povinností obcí umožnit veřejnosti účastnit se zasedání zastupitelstva, kde se mimo jiné schvalují i změny územního plánování. Můžete být tedy při tom, kdy zastupitelé města debatují o změnách, které se vás týkají.

Důležité je sledovat exclamation Termíny projednávání územního plánu a jeho změn, kde jsou vždy termíny nejbližších zasedání zastupitelstva hlavního města Prahy či Výboru územního rozvoje a dalších důležitých zasedání přístupných veřejnosti.


Sledujte aktivity občanských sdružení, hájí i vaše zájmy


V Praze působí hned několik občanských sdružení, které se zabývají územním plánováním, jeho změn a dopadů. Nejčastěji se snaží zabránit negativním dopadům na životní prostředí či hájí zájmy občanů. Mezi nejznámější patří organizace Arnika , která usiluje o lepší životní prostředí v celé České republice, sdružení Auto*Mat se snaží zvýšit kvalitu života ve městě především moderním systémem dopravy.

Některé organizace pak působí jen na určitém území. Například občanské sdružené působící na osmé pražské části 8 jinak, server Kauza 5, který rozvádí nepříjemnosti, které se dějí na Praze 5, či Praha 6 ztrácí tvář, zabývající se událostmi na Praze 6. Více občanských sdružení působících na území Prahy hledejte na SOS Praha.